Celník Rousseau – Malířův ztracený ráj

Kde? Palác Kinských, Praha 1
Kdy? 15.9.2016 – 15.1.2017

Národní galerie Praha připravila mimořádnou výstavu jednoho z nejvýznamnějších umělců přelomu 19. a 20. století – Henriho Rousseau, zvaného Celník. Rousseau svým unikátním přístupem k umění zaujal nejen intelektuální vrstvy, mezi které patřil například Guillaume Apollinaire, ale i velké sběratele či celou řadu malířů.

Ve svých dílech se zabýval podobnou tématikou a problémy jako například Paul Cézanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso či Frida Kahlo a jako svůj hlavní zdroj inspirace jej uváděla mimo jiné skupina Der Blaue Reiter v čele s vlivným umělcem Wassilym Kandinskym.

Expozice s názvem Malířův ztracený ráj je připravena ve spolupráci s pařížským Musée d´Orsay na základě tematického konceptu vytvořeného Gabriellou Belli a Guyem Cogevalem.

Henri Rousseau je pro účely výstavy posazen do jednotného kontextu ve společnosti dalších renomovaných umělců a vystavené dílo se snaží sledovat podněty a vlivy archaičnosti, klasičnosti a realismu.

Výstava v Praze pokračuje po jejím skončení v Paříži a mimo díla samotného Henriho Rousseau je možné zhlédnout také výběr děl od Otta Gutfreunda, Jana Zrzavého a Toyen. Tato jedinečná kulturní akce bude veřejnosti otevřena do poloviny ledna 2017.