Zdeněk Rykr – Továrna na čokoládu

Kde? Veletržní palác, Praha
Kdy? 27.5.-28.8.2016

Zdeněk Rykr, jeden z významných českých umělců známý pro svou všestrannost a rezignací na to být zaměřený pouze na jeden styl, zůstává být dnes poněkud pozapomenutou osobností. Expozice s názvem Továrna na čokoládu proto představí jeho bohatou uměleckou tvorbu a přiblíží ji široké veřejnosti.

Rykr se věnoval tvorbě mnoha uměleckých stylů – expresionismu, realismu, kubismu či také neoklasicismu, smyslovému realismu, neofavismu, abstrakci nebo surrealismu a nebyla mu cizí ani tvorba koláží, asambláží či plastik. Byl současně avantgardní, ale i konzervativní osobností.

Během svého umělecky aktivního období vytvářel určitý most mezi moderním uměním a reklamní činností, přičemž mezi oběma světy ve své tvorbě osciloval. Proslavily ho zejména návrhy obalů a propagačních materiálů pro čokolády Orion či Kofila. Po tomto úspěchu dále spolupracoval se značkami Čedok, Káva Kulík, Horch, Dr. Zátka, Škoda, Baťa a s mnoha dalšími.

Všestrannost Zdeňka Rykra se také projevovala v jeho schopnostech jako kreslíře a karikaturisty, které projevoval ve své tvorbě pro časopis Trn. Redigoval také časopis Domov a svět a byl i velmi úspěšný jako výtvarný kritik a žurnalista. K jeho bohatému životu patřil také silný osobní příběh, který bohužel skončil tragicky, kdy Zdeněk Rykr pod tlakem nacistické okupace spáchal v roce 1940 sebevraždu.

Expozice Továrna na čokoládu pokrývá znamenitou tvorbu Zdeňka Rykra v celém jejím rozsahu a úplnosti a bude otevřena do 28. srpna 2016.