Muzeum Kampa uvede retrospektivní výstavu Jaroslava Paura.

8. 8. 2017

X Retrospektivní výstava malíře Jaroslava Paura (1918 až 1987) bude od středy přístupná v Muzeu Kampa.

V průřezu autorovy tvorby bude představeno na 110 olejomaleb z období od roku 1943 až do roku jeho smrti, od níž letos uplyne 30 let. Paur byl zpočátku ovlivněn expresivními tendencemi válečných let, později si oblíbil tematiku města a v 60. a 70. letech měla jeho malba aktuální rysy abstrakce a informelu.

Výstava chce přiblížit veřejnosti méně známého autora a potrvá do 15. října. "V kontextu neobyčejně silné generace mladých tvůrců vstupujících na výtvarnou scénu ve 40. letech představuje malířské dílo Jaroslava Paura jeden z dosud ne zcela poznaných uměleckých odkazů, který ovšem nepostrádá jak kvalitativní úroveň jednotlivých tvůrčích etap, tak svébytnost výtvarného projevu," uvedl k výstavě její kurátor Milan Dospěl.

Důležitou součástí malířových kompozic je tajuplná atmosféra monumentálně koncipovaných abstraktních městských krajin, které v některých případech evokují až jakési kosmické struktury.

Paurovo malířské dílo je výpovědí o vztahu člověka k městské aglomeraci, v níž jsou vedle lyricko-poetických tendencí obsažena naléhavá existenciální vyjádření. Retrospektivní výstavu pro Muzeum Kampa připravila Sophistica Gallery, která vydává i autorovu monografii. Návštěvníci budou mít možnost spatřit mnohá dosud nevystavená díla, zapůjčená jsou nejen od soukromých sběratelů, ale i z veřejných sbírek včetně Národní galerie v Praze, kde však byla od doby jejich pořízení uložena v depozitářích.

zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/umeni/muzeum-kampa-uvede-retrospektivni-vystavu-jaroslava-paura_441329.html

Sophistica Gallery Privátní galerie českého moderního umění a současného umění.